Hanácké Výběr aneb co přineslo září

30. září 2015 v 23:59 | Milan Jakubec |  Hanácké výběr

Dovoluji si představit vám první měsíční souhrn, který by Vás, čtenáře, měl v krátkosti seznámit se vším zajímavým, co bylo k vidění v širším okolí Olomouce, alespoň pokud jde o birdwatching a ptactvo. Určen je hlavně těm, co pravidelně nesledují databázi ČSO avif, ale samozřejmě také těm, co se chtějí seznámit s tím, co z mého pohledu zajímavého či méně obvyklého jsem viděl já sám. V neposlední řadě pak tyto souhrny budou sloužit k osvěžení paměti mi samotnému. Pojďme tedy na to.


Dravci

Dravci jsou mojí oblíbenou skupinou hlavně díky relativně snadné dostupnosti řady vhodných míst k pozorování v okolí mého bydliště. Letošní září lze, pokud jde o výskyt a pozorování dravců na Hané, bez nadsázky nazvat jejich festivalem. Výskyt takového množství druhů, navíc v tak vysokých počtech, dlouho nepamatuji. Nahrála tomu zřejmě i nepříliš tuhá zima, která se postarala o mimořádně vysoký počet polních hlodavců a zajistila tak dravcům mimořádně příhodné podmínky v podobě bohatě prostřených polí. Pojďme se podívat trochu blíže na jednotlivé druhy, které bylo možné v průběhu září vidět a kvůli který se zde sjížděli birdeři z široka daleka.

Poštolka rudonohá (Falco vespertinus) - pokud bylo září o dravcích, pak dravci byli určitě hlavně o poštolkách rudonohých. Relativně dlouhá (přes měsíc trvající) přítomnost vysokého počtu poštolek rudonohých v okolí silnice spojující obce Příkazy a Vojnice a v přilehlých polích, patřila k birderským "hitům" měsíce září na Hané. Dá se říct, že v podstatě kdykoli kdokoli přijel, měl v takřka jistotu, že na ně někde poblíž této silnice narazí. Sám jsem je pozoroval hned dvakrát a to 5.9.2015 a 13.9.2015 a byl to vždy zážitek. Vše začalo již v půlce srpna hlášením vyššího počtu rudonožek, vysedávající na drátech elektrického vedení v okolí silnice spojující obce Vojnice a Příkazy a končilo to tak, že poštolek bylo nakonec tolik (napočitané maximum dosahovalo k 50 jedincům kolem 15.9.2015) a jejich přítomnost v oblasti tak výrazná, že jsem se rozhodl jim věnovat samostatný příspěvek na tomto blogu.

Poštolka rudonohá (Falco vespertinus), samice, 5.9.2015, Okolí silnice Příkazy-Vojnice

Poštolka rudonohá (Falco vespertinus), samice, 5.9.2015, Okolí silnice Příkazy-Vojnice

Poštolka rudonohá (Falco vespertinus), mladá kroužkovaná samice, 5.9.2015, Okolí silnice Příkazy-Vojnice


Dalším velkým magnetem a lákadlem se stala přítomnost hned tří druhů orlů a to orla volavého, orla křiklavého a orla královského. Já na ně štěstí bohužel neměl, ale avif nabízí řadu pěkně zdokumentovaných pozorování všech tří druhů, tak se určitě podívejte.

Káně bělochvostá (Buteo rufinus) byla dalším z řady zajímavých druhů, které nabídlo dravcuchtivým pozorovatelům letošní září v hanáckých polích. Zdá se podle pozorování vložených do avifu, že v oblasti se vyskytovali nejméně tři různí jedinci. Přehled pozorování káně bělochvosté (Buteo rufinus) z avifu ZDE.

Raroh velký (Falco cherrug), byl další z řady zářijových ptačích lahůdek na hanáckých polích. Mladý jedinec vyfotografovaný a hlášený Dušanem Boucným měl dokonce na noze kroužek.

Luňák červený (Milvus milvus) - Z řady pozorování byl zajímavostí letošní mladý jedinec z Rakouska s vysílačkou na zádech.

Luňák hnědý (Milvus migrans)

Samozřejmě dravci to nejsou jen výše uvedené lahůdky v podobě orlů, rudonožek, bělochvostek apod. Letošní září nabídlo ve velkých počtech i běžnější druhy dravců, které vždy potěší oko birderovo.

Moták lužní (Circus pygargus)

Moták pilich (Circus cyaneus) - v září sice jenom dvě pozorování, ale pilich vždy potěší.

Moták pochop (Circus aeruginosus) pozorovaný v opravdu velkých počtech čítajících desítky ptáků.


Samec motáka pochopa (Circus aeruginosus) hledá kořist nad poli v okolí obce Vojnice, 13.9.2015, Vojnice

Samec motáka pochopa (Circus aeruginosus) pátrá po kořisti nad poli v okolí obce Vojnice, 13.9.2015, Vojnice

Krásně zbarvený samec motáka pochopa (Circus aeruginosus) sedící na poli v okolí obce Vojnice, 13.9.2015, Vojnice

Samice motáka pochopa (Circus aeruginosus) lovící nad Křenovským rybníkem, 12.9.2015, Tovačov

Káně lesní (Buteo buteo) se letošní září vyskytovala ve velmi vysokých počtech. Několikrát jsem pozoroval desítky jedinců vznášejících se a kroužících v termice.
Káně lesní (Buteo buteo) útočí na kořist, 13.9.2015, pole v okolí Senice na Hané

Bahňáci

Chci na tomto místě poděkovat Ondrovi Boháčovi, který pro nás vydoloval z bahna krčmaňské štěrkovny lahůdku v podobě jespáka rezavého (Calidris canutus) a navíc se o svůj objev podělil, čímž jistě udělal řadě pozorovatelů a milovníků ptactva radost. Díky Ondrovi jsme tak měli příležitost v Krčmani pozorovat jespáka rezavého, kterému jsem věnoval samostatný fotozápisek. Kromě jespáka rezavého byly v Krčmani pozorovány i další běžnější druhy jespáků - jespák bojovný (Philomachus pugnax) a jespák obecný (Calidris alpina).

Video Ondry Boháče-jespák rezavý v Krčmani

Juvenilní Jespák rezavý (Calidris canutus), 17.9.2015, štěrkovna v Krčmani

Z ostatních bahňáků zaujala přítomnost většího počtu čejek chocholatých poblíž Vojnic.
Čejka chocholatá (Vanellus vanellus), 5.9.2015, Vojnice

Hlášeni byli ještě 4 kulíci zlatí od Příkaz, ovšem bez bližších podrobností.

Ostatní

Z ostatních pozorování bych rád zmínil následující dvě:

1) Přítomnost rodinky husice nilské (Alopochen aegyptiaca) v Krčmani - Dospělý pár a 8 housat, které doufejme stihnou bezpečně dorůst.

Husice nilská (Alopochen aegyptiaca), 17.9.2015, štěrkovna Krčmaň


Následuje krátký fotoprůřez přibližující druhy, které jsem pozoroval v září. Někomu možná nepřijdou až tak atraktivní, ale já nejsem "čárkař" - pozoruji hlavně kolem Olomouce (odtud ostatně i název tohoto blogu), a tak jsem spokojený s každým výletem do přírody a s jakýmkoli ptačím druhem, který se mi poštěstí pozorovat.

Racek chechtavý (Larus ridibundus) právě dosedá na hladinu Hradeckého rybníka, 17.9.2015, Tovačov

Jedna z cca 30 volavek popelavých (Ardea cirenea), přelétávajících nad Hradeckým rybníkem, 17.9.2015, Tovačov

Lyska černá (Fulica atra) - stálý druh Hradeckého rybníka, 17.9.2015, Tovačov

Juvenilní slípka zelenonohá (Gallinula chloropus), 17.9.2015, štěrkovna Krčmaň

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo), přelet nad Křenovským rybníkem, 12.9.2015, Tovačov

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo), přelet nad Křenovským rybníkem, 12.9.2015, Tovačov

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo), přelet nad Křenovským rybníkem, 12.9.2015, Tovačov

Kachna divoká (Anas platyrhynchos), Křenovský rybník, 17.9.2015, Tovačov

Labuť velká (Cygnus olor) přistává na Hradeckém rybníce, 12.9.2015, Tovačov

Pokud jste přistáli až tady, tak děkuji za návštěvu a budu se těšit na to, co nám všem přinese říjen. Přeji mnoho zdaru a štěstí (nejen) při pozorování ptactva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dalekohled Dalekohled | E-mail | Web | 25. září 2016 v 21:41 | Reagovat

Dobrý den,
rádi bychom Vás pozvali na stránky s pozorovacími dalekohledy
http://www.dalekohledy-puskohledy.cz/dalekohledy-a30
Těšíme se na vaši návštěvu.
Tým DP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama