Hanácké birding znovu ožívá - Tovačov 22.8.2015

30. srpna 2015 v 15:34 | Milan Jakubec |  Tovačov
Ano, je to skutečně tak. Po pár letech :) jsem se rozhodl, že budu pokračovat v tomto svém blogu, a pokusím se, alespoň pokud mi to čas dovolí, dokumentovat svá pozorování a to minimálně formou zápisků, doplňovaných dokumetačními fotografiemi.A začnu svojí poslední návštěvou v terénu a kde jinde než v Tovačově. Sobota 22. vypadala podle předpovědi počasí velmi nadějně, a tak jsem neváhal a po obědě vyrazil. Po zaparkování u sádek mě hned čekalo při břehu Hradeckého rybníka překvapení v podobě kachny divoké, kolem které se motalo 10 roztomilých káčátek. Drobotina byla poměrně odvážná, vesele dováděla pod přísným dohledem své mámy a poskytla mi několik velmi dobrých příležitostí k fotografickému vyžití.
Poté, co jsem se fotograficky "vyřádil" na malých kačenkách, jsem se přesunul na Křenovský rybník. Vládla zde sobotní odpolední siesta, na hladině se proháněly lysky černé, kachny divoké a pár labutí. Nepřetržitě se ozývaly mladé potápky roháče a staří měli plné zobáky práce, aby stíhaly tyto věčně hladové krky dokrmovat. Napočítal jsem celkem pět takových dokrmovacích skupinek. Občas se stalo, že rybička skončila v jiném krku než původně měla, což zamýšlený strávník nesl většinou s velkou nelibostí.Ve vzduchu se občas objevil pár kormoránů velkých, který zmizel za korunami přilehlých stromů. Pár rybáků obecných předvádělo svou vzdušnou akrobacii, zakončenou střemhlavým letem k vodní hladině a následným krátkým ponorem, který byl většinou zakončen úspěšně a rybák se vítězoslavně vznášel zpět do vzduchu s malou rybičkou v zobáku. Vedle rybáků poletovalo ve vzduchu několik racků chechtavých, kterým dělal společnost mladý racek bělohlavý. Všiml jsem si, že jeden z malých racků poletuje tak nějak rybákovsky jinak a bližší pohled odhalil, že i jinak vypadá. Vypadal jako mladý racek malý! Doma jsem si pak své určení jen utvrdil v určvací příručce.


Vyvrcholením návštěvy Křenovského rybníka byl bezesporu rozvážný a majestátný přelet dospělého orla mořského. Nádhera...pro dnešek na Křenovském stačí, viděl jsem víc, než jsem očekával.


Po nádherném představení na Křenovském rybníce jsem se vydal směrem ke kříži na rybník Hradecký. U kříže přelétl datel černý. Zachytil jsem ho alespoň dokumentačně.


Pozvolným tempem jsem s poměrně čerstvým větrem v zádech dorazil až do zadní části, kde jsem se na chvíli usadil a pozoroval v rákosí lovící volavku bílou, volavku popelavou, potápky roháče, lysky černé a labutě velké. Nad rákosím kroužili tři motáci pochopové a na vše dohlíželi rybáci obecní, předvádějící s grácií svou obligátní vzdušnou show.Jak mi jistě každý pozorovatel ptacva potvrdí, čas ubíhá v terénu až děsivě rychle. Lehce se zatáhlo, již tak poměrně silný vítr ještě více zesílil a já usoudil, že přišel čas opustit hlediště. Vydal jsem se zpět k autu. U kříže mě zaujal poměrně malý pták, který proletěl rychle a velmi těsně nad vodní hladinou. Pomyslel, jsem si, že jde nejspíše o jespáka a tak jsem zapátral dalekohledem do míst, kde přistál. Bohužel moc již toho vidět nebylo, no naštěstí pták opět vystřelil směrem ke mě. Pohotově jsem udělal pár dokumentačních záběrů. Pták udělal otočku a než jsem se vzpamatoval, letěl zase směrem ode mě, aby se o sto metrů dál setkal a poškádlil se svým kolegou. Jak se ukázalo, šlo o dva pisíky obecné. Ještě chvíli spolu dováděli a pak jsem je definitivně ztratil z dohledu.


Došel jsem až k autu, ale nakonec mi to přeci jen nedalo a vydal jsem ještě rychle obhlídnout Kolečko.

Na Kolečku to celkem žilo. Nad hladinou se mihnul ledňáček říční, na stromě trůnila volavka popelavá a druhá její kolegyně lovila u protilehlého břehu. Společnost jí tam dělal mladý kvakoš noční.
Na březích postávaly davy kachen divokých, chystajících se pomalu na blížící se noc a několik racků chechtavých se spokojeně pohupovalo na mírných vlnkách, které chvílemi tvořil slábnoucí vítr. Volavka usoudila, že je čas něco sezobnout, zvedla se ze stromu a ulovila si k večeři celkem slušně velkou rybu. Při odletu k večerní hostině ji pronásledoval přidrzlý racek chechtavý, který chtěl také ochutnat, cože dobrého dnes bude mít paní popelavá k večeři. Bezúspěšně. Volavka ho zkušeně setřásla a usadila se i s úlovkem vysoko na stromě. Ryba v ní zmizela než bys řekl "racek".
Zkontroloval jsem mladého kvakoše, ale ten kamsi zmizel. Nad hlavou se mi mihl stín motáka pochopa. Pro dnešek definitivně končím. Byla to vydařená sobota.KOMPLETNÍ BIRDLIST (Tovačov 22.8.2015)


racek chechtavý10Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
racek bělohlavý2Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
kachna divoká40Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
labuť velká3 + 2 juv.Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
potápka roháč10+5 juv.Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
lyska černá5Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
rybák obecný2Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
orel mořský1 ad. přeletKřenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
kormorán velký2 přeletKřenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
racek malý1 juv.Křenovský rybník, Tovačov (Město) [PR]
lyska černá300Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
labuť velká100Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
racek chechtavý200Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
čejka chocholatá50Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
datel černý1 přeletHradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
moták pochop3Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
volavka bílá1Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
volavka popelavá1Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
rybák obecný8Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
kormorán velký10 juv + adHradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
kachna divoká200Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
potápka roháč30Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
pisík obecný2Hradecký rybník, Tovačov (Město) [PR]
ledňáček říční1Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
volavka popelavá2Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
racek chachtavý10Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
kvakoš noční1 juv.Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
moták pochop3Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
kachna divoká100Kolečko, Tovačov (Město) [PR]
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama