Putování za rackem tříprstým - část 1. - 10.11.2012

11. listopadu 2012 v 15:42 | Milan Jakubec |  Tovačov
Dlouho jsem nevložil žádný článek a věřím, že právě teď na to nastala ta správná chvíle. Už samotný název dává odpověď, proč právě teď. Hlášený výskyt racka tříprstého v Tovačově spolu se slibnou předpovědí na víkend a exkurzí MOSu nedává objektivně moc jiných možností, jak strávit volnou sobotu. Skočil jsem tedy hned ráno do auta a nabral směr Tovačov s cílem najít racka tříprstého a podívat se na něj pěkně zblízka. Tisk a další média na Hané udělaly z tohoto racka (nejen) birderskou celebritu číslo jedna a kdo neviděl tovačovský párek mladých racků tříprstých, ten jakoby ani nežil. Původně to měl být článek hlavně o rackovi tříprstém, ale protože se návštěna vydařila a vzniklo hodně fotografického materiálu, tak jsem se rozhodl vyplodit nakonec články dva.Tak tedy - příjezd do Tovačova krátce před půl desátou, přivítalo mě polojasno a silný vítr. Teplota kolem 7 stupňů, ale alespoň nebyla mlha, čehož jsem se celou cestu obával. Vybalil jsem výbavu s plánem pobýt hodinku před oficiálním začátkem exkurze sám a pak se přidat k ostatním. Vydal jsem se ke kříži a cestou potkával racky chechtavé i bělohlavé, volavky popelavé, sem tam lovily z bahna čejka chocholavá či vrána šedivka.
Dorazil jsem ke kříži, kde bohužel panoval silný provoz. Probíhalo totiž zrovna bagrování bahna ze dna odpuštěných rybníků. No nedá se nic dělat, takový je život. Z plánovaného klidu tedy nebylo nic, ale nevadí opatrně se rozhlédnu a projíždím racky, seč mi binokulár stačí, ale po rackovi tříprstém ani vidu, ani slechu. Užívám si tedy alespoň racků chechtavých, bělohlavých, přeletujících kormoránů a volavek popelavých, postavajících na dně vypuštěného rybníka.


Vtom bagrista jen tak mimochodem zahlásí - támhle máte orla. Nechtěl jsem se kolem bagru zbytečně motat, ale orel byl až příliš velké lákadlo a navíc to nepřímé vybídnutí bagristy - no prostě neodolal jsem a za chvíli už jsem měl orla v hledáčku. Nádherný orel mořský. Na nějaké lepší focení to kvůli velké vzdálenosti nebylo, ale pozorování jsem si užil. Poplach mezi okolním ptactvem nastal zejména poté, co se orel vznesl a majestátně plachtil vzduchem.Orel chvíli brázdil nebe a pak si sedl kdesi na druhou stranu rybníka a zmizel v příbřežním porostu. Užíval jsem si ještě chvíli velkých racků a pak se vydal na start exkurze MOSu.


Tesně před startem exkurze ještě kdosi z lidu nahlásil blížícího se orla, kterého se mi podařilo neuměle zdokumentovat.


Pak už byla exkurze oficiálně zahájena a výprava na racka tříprstého mohla začít. Po krátké návštěvě Křenovského rybníka, kde bylo pusto prázdno, jsme se vydali na rybník Hradecký. Měli jsem ceklem štěstí, hned v první či druhé skupince racků chechtavých Jiří Šafránek stativákem našel a identifikoval racka tříprstého. Seděl si spokojeně uprostřed vypuštěného rybníka.


Jestli se nám podařilo přiblížit se k rackovi tříprstému na bližší vzdálenost a užít si pozorování pěkně zblízka, to vám napíšu až za týden. Tak ať se vám v něm pokud možno daří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama