Konec září v Tovačově - 30.9.2012

1. října 2012 v 13:38 | Milan Jakubec |  Tovačov
Poslední neděle a zároveň poslední zářijový den se, pokud jde o počasí, vydařil dokonale. Jak jinak s ním naložit, než vyjet do terénu zrelaxovat a užít možná jeden z posledních dnů babího léta. Chvíli jsem váhal, zda se nevydat na Festival ptactva do Hulína, ale nakonec jsem dal přednost Tovačovu. Z Tovačova jsou hlášena zajímavá pozorování a třeba racek velký, pozorovaný 25.9.2012 na poli nedaleko Dubu nad Moravou J. Šírkem, to je opravdu velká pecka. Mě však do Tovačova láká hlavně možnost pořídit konečně trochu lepší letovky velkých racků. Je tedy rozhodnuto, bude to opět Tovačov.
Hned po obědě vyrážím, a krátce po poledni jsem na místě. Panuje příjemné počasí, skoro jasno, teplota na sluníčku se blíží dvacítce, téměř žádný vítr, prostě ideální babí léto. Obešel jsem pomalou chůzí Hradecký rybník. Cestou střídavě pozoruji hladinu rybníka a přeletující ptáky. Sestava na hladině je klasická - labuť velká, lyska černá, potápka roháč, racek chechtavý a kachna divoká. Občas prosviští ledňáček říční a objeví se moudivláček lužní. Vzadu u rákosí loví 3 volavky popelavé a dvě bílé. Pozoruji přelet velkého racka a pořizuji dokumentační fotku. Tipuji na racka středomořského. Oblohou křižují početné skupinky kormoránů velkých. Jinak jsem na nic zvláštního nenarazil. Potom jsem zamířil ke Křenovskému rybníku. Vzhledem k tomu, že počasí bylo opravdu nádherné, začalo pamalu ale jistě přibývat cyklistů a tak bude Křenovský rybník lepší volbou k tomu, aby si člověk užil trochu klidu a samoty.
Po příchodu ke Křenovskému rybníku jsem si hned všiml vysokého počtu volavek, které posedávaly na okolních stromech. Celkem jsem napočítal na 30 volavek popelavých a 10 volavek bílých. Musím říct, že jsem poprvé zalitoval, že nemám stativák. Na binokulár 7x50 byly hrozně daleko. Nad rybníkem zakroužilo i hejno čítající cca 300 čejek chocholatých. Na obloze kralovali kormoráni velcí. Nutno dodat, že vždy jen do chvíle, než se objevily 4 káně lesní. To se kormoráni velmi rychle ztratili. Volavky neustále přilétaly a odlétaly, takže nad rybníkem byl čilý provoz a stále se bylo na co dívat. Hlavní čas jsem ovšem strávil pozorováním velkých racků. Bylo jich na rybníku asi kolem desítky + 2-3 dospělí jedinci. Střídavě jsem fotil přeletující racky a pozoroval je binokulárem. Teď si to musím všechno přebrat, utřepat a pokusit se jednotlivé racky z fotek přesně určit. Možná se pak odhodlám napsat o tom krátký článeček. Objevil se pán s parníčkem a tak měly o zábavu postaráno i kachny divoké a lysky černé, jejichž nedělní siesta byla tímto nadšeným modelářem narušena. I tady kolem mě prosvištěl ledňáček říční, občas se objevila sýkora modřinka. V korunách šumělo usychající listí a je vidět, že podzim začíná pomalu přemalovávat svými nádhernými barvami poněkud fádní zeleň léta.
Dny se krátí neuvěřitelně rychle a sluneční svit po páté hodině rychle slábnul. Vydal jsem se k domovu. Na poli za Tovačovem pole brázdil traktor a za ním se stahovalo početné hejno racků. Opět jsem zalitoval, že nemám stativák, klidně bych ještě půlhodinku koukal do "davu". Na binokulár to bylo daleko a přiblížit se do nějaké rozumné vzdálenosti díky prachu nešlo. Takže definitivní konec - poslední den září končí a já jsem si ho užil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama