Sobotní Tovačov - 15.9.2012

19. září 2012 v 10:00 | Milan Jakubec |  Tovačov
Předpověď na sobotu pro Moravu nevyznívala moc optimisticky, ale ranní pohled z okna se dosti výrazně lišil od toho, co jsem si vyslechl ve večerních zprávách a tak jsem s radostí udělal změnu v sobotním programu a vyrazil kam jinam než na Tovačov. Cestou v autě jsem dal dohromady plán - navštívím Křenovský a Hradecký rybník a přidám k nim i Kolečko, kde bývají někdy k vidění také zajímavé věci. Hlavně si chci ale pořídit pár zaběrů racků. Minulý týden jsem viděl na Křenovském rybníku mladého racka bělohlavého, a tak bych si ho chtěl nakoukat a taky nafotit. V devět jsem na místě a začínám s pochůzkou.KŘENOVSKÝ RYBNÍK
Nejprve začínám Křenovským rybníkem. Je na něm celkem mrtvo a kromě zhruba dvacítky kachen divokých a stejného počtu lysek černých binokulárem nic zajímavého nevidím. Sem tam přeletí osamělý kormorán velký, případně celá skupinka. Jsem trochu zklamán, že po rackovi bělohlavém ani vidu, ani slechu, ale nedá se nic dělat. Ještě chvíli vyčkávám, ale opravdu se zde nic zvláštního neděje a tak se kolem desáté přesouvám ke kříži na Hradeckém rybníku.

HRADECKÝ RYBNÍK
Cestou ke kříži mě vítá typický hlas letících labutí velkých. Ve vzduchu jich je asi desítka a prolétají docela blízko.


Přicházím ke kříži. Celkem fouká. Nejvíce ptáků je tradičně v obou čtvrtinách dál od Tovačova. Krásně svítí sluníčko, ale na horizontu se už formují mraky. Snad z toho nakonec nebude bouřka...Prohlížím si nejprve čtvrtiny blíže k Tovačovu. Ve vzduchu je asi 5 racků chechtavých, na hladině pak asi třicítka kachen divokých, dobrá stovka lysek černých a 4 potápky roháče. Poznávám rodinku labutě velké, se kterou jsem se viděl už v půlce srpna. Mladí pěkně prospívají a já mám z tohoto setkání opravdu radost.Po chvíli jsem na hladině uviděl potápku malou. Pátral jsem, jestli neobjevím další, ale pro tentokrát zústalo pouze u jedné jediné.


Ve vzdálenějších dvou čtvrtinách převládaly labutě velké (cca 100) a lysky černé (cca 100), sem tam kachna divoká a racek chechtavý. Opodál se z keřů ozývala pěnkava obecná. Sluníčko i přes zesilující vítr jakž takž hřálo a já jsem se kochal sobotní tovačovskou idylkou.
Ve vzduchu začal houstnout letecký provoz. Přeletovaly početné skupinky kormoránů velkých, kteří usedali na stromy u břehu, aby se vzápětí vydávali na lov. Kachny divoké přistávaly a zase startovaly, to stejné labutě velké. Lysky černé dělaly jakoby nic a v klidu užívaly sluníčka. Prolétla sojka obecná a tryskem pak ledňáček říční. Od západu se mraky nebezpečně přiblížily. Zátahlo se, vítr ještě zesílil a vypadalo to na déšt.
Ze vzduchu na vše dohlížel moták pochop. Občas přelétla volavka popelavá a pak přišel klasický "tovačovský moment". Zdálky se rychle blížily ke kříži 4 siluety a za chvíli bylo jasno. Přelet čtyř volavek bílých přímo nade mnou! Paráda.


A jak dopadli na Hradeckém rybníku rackové, kvůli kterým jsem vlastně hlavně jel? V budoucnu bych se chtěl na racky určitě zaměřit více, protože jsou pro mě nejsnáze dostupní, dobře se fotí a poskytují velký prostor k pozorování a dalšímu studiu. Do bližšího rozebírání se se svýma zkušenostma nadšeného začátečníka radši pouštět nebudu a tak se dělím o pár fotografií racka chechtavého a snad mladého racka bělohlavého.
Je nejvyšší čas, přesunout se na Kolečko. Chci tam pobýt alespoň hodinku.

KOLEČKO
Na Kolečku byl celkem frmol. Dobrá padesátka kachen divokých a sem tam lyska černá. Vystartovala proti mě sojka obecná a po chvíli proletěl ledňáček říční. Co mě ale zaujako nejvíce byl ostrůvek, na kterém odpočíval už na první pohled velký racek. Velikostí byl plně srovnatelný s kachnou. Chvíli jsem ho pozoroval a nakonec usoudil spíše podle celkového vzhledu, že půjde nejspíše o racka bělohlavého. Bílá hlava, tvar a délka zobáku a barva oka by tomu celkem odpovídaly. Pořizuji fotodokumentaci a mám radost z pozorování.


Když už jsem chtěl odejít, tak jsem se dočkal. Racek se zvednul a zakroužil nad rybníkem. Pořídíl jsem jednu fotku a přelet si užil hlavně přes dalekohled.


Další nadherně vydařený den na Tovačově !!! Krásně jsem si odpočinul a s čistou hlavou se vracím domů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tony Tony | Web | 20. září 2012 v 18:17 | Reagovat

Moc hezké fotky.

2 Milan Jakubec (birding.blog.cz) Milan Jakubec (birding.blog.cz) | Web | 20. září 2012 v 18:53 | Reagovat

Díky Tony!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama