Slunečná neděle v Tovačově - 9.9.2012

12. září 2012 v 16:09 | Milan Jakubec |  Tovačov
Předpověď počasí tentokrát do puntíku vyšla, doma jsem dostal opušťák a tak jsem s klidným srdcem vyrazil v neděli dopoledne směrem k Tovačovu. V plánu jsem měl Křenovský a Hradecký rybník. Tato neděle může pro mě být klidně poslední solidní příležitost k pozorovaní před tím, než bude Hradecký rybník zhruba za měsíc vyloven.Neztrácel jsem čas a hned po příjezdu jsem vyrazil směrem ke Křenovskému rybníku. Obloha vymetená, skoro bezvětří a teplota šplhá někam ke třicítce. Cestou jsem v náhonu potkal desítku kachen divokých a také ledňáčka říčního. U Křenovského rybníka panovala poklidná nedělní atmosféra, nikde nikdo, jen pár kolařů pozorovalo ptactvo. Sedl jsem na břeh a začal s prohlídkou.
Na první pohled žádná sláva - kolem 5 potápek roháčů, 10 lysek černých, 5 labutí velkých, 20 kachen divokých a ve vzduchu kroužil po celkem pravidelné trase racek chechtavý a racek, kterého si moc netroufám určit - viz. první foto racka níže. Snad by to mohl být racek bělohlavý...


Sem tam přelétl kormorán velký. Kolem jedenácté hodiny se ve vzduchu objevila hned celá skupinka asi 10 kormoránů velkých a po krátkém obkroužení nakonec přistály na hladině. Pořizuji ještě pár dokumentačních fotek no a to by bylo z nedělního dopoledního Křenovského rybníka asi tak vše. Vrátím se ještě na chvilku později odpoledne.Mířím směrem ke kříži Hradeckého rybníka, kde se na pár desítek minut pozdržím a postupně binokulárem prohlédnu všechny jeho čtyři části. Není tu zdaleka tolik ptáků jako při mé poslední návštěve 18.8., ale i tak je na co koukat. Nejnašlapanější je část nejdále od Tovačova směrem k Věrovanům. Napočítal jsem 72 labutí velkých, lysek černých kolem stovky a o něco méně kachen divokých a tak dvacítka racků chechtavých. Strašně špatně se v tomto počtu počítají, tak berte tato čísla prosím s jistou rezervou. Zbylé tři části rybníka byly podstatně chudší co do počtu jedinců, nicméně druhově bylo osazenstvo totožné. Ve vzduchu kroužili 3 racci chechtaví a opět asi racek bělohlavý (poslední dva snímky racků) a lovili rybky.Nad Dubem nad Moravou pozoruji v dáli obrovská hejna ptáků, které zatím na tu velkou vzdálenost nejsem schopen ani přibližně identifikovat.


Nešlo si nevšimnout, že zmizeli rybáci obecní, kteří mi posledně připravili nádhernou podívanou v podobě dokrmování svých mladých rybičkami.
Pak už přišlo první pro mě zajímavé pozorovaní a sice přelet dvou bahňáků, které jsem identifikoval jako kolihu velkou. Jistotu ovšem vůbec nemám, takže pokud tento zápisek bude číst někdo zkušenější, kdo na fotce pozná jiného bahňáka (což je velmi pravděpodobné), budu jenom rád za korekci. Letěli směrem od Věrovan podél hráze a u kříže zatočili směrem doprava a pak zmizeli na horizontu. Ve vzduchu o sobě dávali vědět hlasitým křikem. Fotka opět bída - ale, je to daň za to, že jsem si je vychutnával v binokuláru až do poslední chvíle a nelituji.


Je čas vydat se dále po hrázi směrem k Věrovanům. Cestou se mi podařilo vyplašit lysku černou a přinutit ji tak ke startu z vodní hladiny.


Ve dvou třetinách cesty ze břehu pozoruji volavky, lovící na okraji hustého rákosí. Z hráze pozoruji 3 volavky popelavé a 2 volavky bílé.


Obcházím rybník a vracím se až k autu, kde si dávám takový malý pozdní oběd a opět se vydávám zkontrolovat Křenovský rybník. Jakmile dorazím na místo, je mi jasné, že s Křenovským rybníkem je pro dnešek definitivně konec. S hezkým počasím se bohužel opět vyrojily mraky cyklistů, pejskařů a maminek s kočárky a okolí rybníků chvílemi připomíná Václavské náměstí. Jeden pán si dokonce přinesl parníček a zálibně si ho pouští po hladině. Vydávám se tedy opět směrem ke kříži, ale tentokrát usedám na břeh tak sto metrů před ním. Hejna ptáků se přesunula od Dubu přímo nad Hradecký rybník a já tak zažívám fascinující podívanou, kdy mi přímo nad hlavou v jednu chvíli krouží stovky čejek chocholatých. Pořizuji fotografie takříkajíc zprostřed hejna a určitě se k tomuto fascinujícímu divadlu ještě vrátím samostatně v některém budoucím příspěvku. Čejky za chvíli odlétly a ve vzduchu opět zavládl relativní klid. Jen tu a tam přelétly labutě velké z jedné části rybníka do druhé a sem tam odstartovaly, aby vzápětí opodál přistály, kachny divoké. Občas přeletí menší skupinky kormoránů velkých.
Nedělní idylka u rybníka pokračuje celkem pravidelnými přelety ledňáčka říčního. Viděl jsem ho možná tak desetkrát, ale pořídit bez krytu kloudnou fotku nelze, takže alespoň dokumentační hardcorovka.


Uteklo to zase hodně rychle a přiblížila se pátá hodina odpolední. Bohužel už pro dnešek musím balit. Cestou k autu potkávám ještě brhlíka lesního a pak už jen cesta domů a volavka popelavá postávající na poli u mého bydliště. Vydařená neděle.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Abeille Abeille | Web | 12. září 2012 v 16:19 | Reagovat

úprimne, nemám slov. perfektné fotky! :O

2 Milan Jakubec (birding.blog.cz) Milan Jakubec (birding.blog.cz) | Web | 12. září 2012 v 16:43 | Reagovat

No, upřímně, já tam ještě vidím ve všem dost velké rezervy, ale díky! Doufám, že se to bude postupně zlepšovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama