Nedělní šoulačka - 2.9.2012

3. září 2012 v 16:00 | Milan Jakubec |  Šoulačka
Je neděle, venku počasí, že by psa nevyhnal. Rozmrzele koukám na oblohu a v duchu si říkám, že to snad někdo nahoře dělá schválně. Přes týden hezky, v pátek po obědě se to začíná kazit a stojí to za houby až do nedělního večera. V neděli k večeru se vyčasí a mi připadá, že takhle je to skoro každý týden. Když však po obědě začne z obrazovky kázat a obhajovat svoje experimenty chemik Kalousek, mám v tom jasno. U toho být nemusím. Beru batoh s foťákem, rusa (starý binokulár 7x50) a jdu se projít jen tak do polí za vesnici.


Zatím neprší, ani nefouká, teplo je tak akorát (něco kolem dvaceti stupňů), ale totálně zataženo. Jen jsem vylezl z baráku už se ozývá hrdlička zahradní. Je jich tady opravdu hodně. Za celé odpoledne jich postupně potkám tak 20, možná víc. Jdu kolem potoka a vidím, že po plotě si to hopsá rehek domácí, toho potkávám také celkem často (uvidím ho ještě třikrát). Když míjím poslední chalupy, vidím kousek ode mě na bodláčí poskakovat tři pestré ptáčky. Přikládám dalekohled a těším se ze tří stehlíků obecných. Chvíli je pozoruji a pak pokračuji v cestě do polí. Když míjím fotbalové hřiště (takové to klasické vesnické), pozoruji asi 20 jiřiček obecných, jak se prohání nad provizorní tribunou a vesele švitoří. V dáli vidím nad zoraným polem kroužit nějaké dravce. Vydávám se tím směrem, když tu se z vedlejšího pole zvedl velký pták, připomínající siluetou čápa. Opět beru dalekohled a opravdu - čáp černý. Pomalu a rozvážně plachtí vzduchem směrem ke mě, pak dělá zatáčku a pomalu míří k obzoru. Tohle bude stoprocentně král odpoledního pozorování! Tak jsem se zabral do pozorování, že jsem zapomněl vytáhnou včas foťák a tak už je pouze dokumetační odletovka. Nevadí. Světlo stejně není žádné, takže toho ani moc nelituji.


Jdu prohlédnou dravce, ale jsou poměrně vysoko. S určením si nejsem vůbec jistý, takže pokud jsem určil chybně, budu rád, pokud mne opravíte. Poznávám káně lesní a poštolku obecnou, dále vidím krahujce obecného a snad i moták pochop.

Káně lesní

Krahujec obecný

Moták pochop?

Ve vzduchu už je cítit pomalu nastupující podzim. Postupuji směrem k remízku, když vidím přelétat tři kachny divoké. Pozoruji, jak mi přelétají nad hlavou, když vtom se zvedne ze země desítka koroptví polních, které jsem nechtěně vytrhl z jejich nedělní siesty. Koroptve přistávají opodál, zatímco kachny udělají tři okruhy nad vesnicí a mizí. Možná přistály na obecním rybníku-kouknu se tam později.

Cestou k remízku potkávám dvě hrdličky zahradní, hledajíc na poli něco k snědku, rehka domácího a vrabce domácího.


Prošel jsem remízkem a nezaznamenal nic zvláštního. Zamířil jsem tedy k rybníku. A Opravdu. Po hladině se prohánělo kolem třiceti kachen divokých, z blízkého stromu vyrážely k lovu dvě poštolky obecné a nad hladinou lovilo hmyz pět jiřiček. Sedl jsem si, vzal rusa a pozoroval. Obloha se mezitím vyjasnila (ano už klasicky, blíží se přece nedělní večer) a tak jsem pořídil i pár záběrů se světlem.


S lepšícím se počasím se bohužel vyrojili pejskaři a maminy s dětma a bylo po klidu. Kachnám už se to taky přestalo líbit a tak se skoro všechny (až na dvě) zvedly, nabraly výšku, otočily se proti runway a zmizely za stromy.Zvedl jsem se, že už to taky otočím k domovu, když jsem uslyšel z blízkého ořešáku klepání. Opatrně jsem se přiblížil a uviděl strakapouda velkého, který dostal chuť na něco k večeři. Mlátil do ořechu hlava nehlava.


Bezva tečka na závěr. Jdu k domovu, cestou ještě potkávám hejno vrabců domacích a pár hrdliček zahradních. obloha je už téměř vymetená a začíná nádherný zářijový večer. Už teď se těším, až zase vyrazím příště.

Pozorované druhy:
Čáp černý - Ciconia nigra
Hrdlička zahradní - Streptopelia decaocto
Jiřička obecná - Delichon urbica
Kachna divoká - Anas platyrhynchos
Káně lesní - Buteo buteo
Koroptev polní - Perdix perdix
Krahujec obecný - Accipiter nisus
Moták pochop? - Circus aeruginosus
Poštolka obecná - Falco tinnunculus
Rehek domácí - Phoenicurus ochruros
Stehlík obecný - Carduelis carduelis
Strakapoud velký - Dendrocopos major
Vrabec domácí - Passer domesticus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama