Nedělní odpoledne v Tovačově -23.9.2012

26. září 2012 v 10:00 | Milan Jakubec |  Tovačov
Sobota 22.9. prakticky celá propršela a ani předpověď na neděli nevypadala moc dobře. Milé překvapení se ale dostavilo již během nedělních dopoledních hodin, kdy se zvedla mlha a nesměle vysvitlo slunce. Během následující hodinky byla změna dokonána a tak jsem se nemusel dlouho nutit, abych opět zajel na chvilku do Tovačova.Začal jsem Křenovským rybníkem. Zaradoval jsem se, protože kolem kroužil velký racek (zatím ho mám za racka bělohlavého v šatu 1. roku), kterého stále ještě nemám vyfoceného podle mých představ. Jak rychle radost přišla, tak rychle mě opustila, protože racek obkroužil jedno kolo, kdy mi nedal šanci na snímek svrchní strany křídel a usedl spokojeně na hladinu přímo doprostřed rybníka, tedy mimo dosah mého objektivu. Pozoroval jsem ho alespoň binokulárem a doufal, že se třeba zvedne. K mé velké lítosti měl výdrž a nezvedl se až do mého odchodu od rybníka.
Zaujal jsem polokryté stanoviště za rákosím, poblíž švitořili stovky vrabců domácích. Prohlédl jsem hladinu a zjistil, že kromě racka bělohlavého mu společnost dělá nevelký počet kachen divokých, jeden racek chechtavý, pár potápek roháčů a lysek černých a jeden kormorán velký. Toť vše. Na nedalekém stromě přistála volavka popelavá a ve vzduchu se pochybovalo kolem 5-6 kormoránů velkých, kteří permanentně křižovali nad rybníkem. Jeden kormorán kroužil ve velké spirále, až nakonec dosedl na hladinu. Prolétával přímo nade mnou, takže jsem si ho opravdu užil.


Najednou mě upoutalo, že kormoráni, kteří se až to dé chvíle pochybovali celkem spořádaně, začali chaoticky poletovat všemi směry. Příčinu jsem objevil vzápětí - mladá káně lesní.


Chvíli jsem ten chaos pozoroval, v duchu se rozloučil s brhlíkem lesním, který proletěl kolem mě, a přesunul jsem se na Kolečko. Na Kolečku se toho od minulého týdne moc nezměnilo. Jen dospělého velkého racka vystřídal mladý velký racek a přibyl kormorán velký. Racek spokojeně seděl na ostrůvku a tak jsem opět bez pořádné dokumentace. S určením je to také u těchto ptáků složité, ale o to víc mě tato skupina láká. Má opět znaky mladého racka bělohlavého, tak v tom zatím budu žít.Na stromě na protějším břehu jsem si všiml volavky popelavé a jinak nic zvláštního. Prostě nedělní odpolední siestička. Hodinka na Kolečku uběhla pekelně rychle a přišel čas zajít na Hradecký rybník.


První dojem byl ten, že na něm bylo nezvykle málo ptáků. Obsada tradiční - potápka roháč, labuť velká, racek chechtavý, lyska černá a kachna divoká. V zadní části pak na zemi tři volavky popelavé, sedm volavek bílých a nepravidelné přelety opět volavek popelavých.


Když jsem se vracel zpátky k sádkám, přistál kousek přede mnou moudivláček lužní. Pořád celkem dost daleko, přesto jsem se opatrně přiblížil a pořídil pár dokumentačních fotek.

Vrátil jsem se k sádkám, sedl na břeh a pokoušel se chvíli fotit 2 racky chechtavé, kteří se v poměrně dluhých intervalech vraceli, ale nutno dodat - moc se mi nedařilo. Jediný slušný snímek jsem proostřil a tudíž svou hloupostí propásl. Ale navadí, jednou to určitě přijde, důležité je, že jsem si to odpoledne parádně užil.Na cestu domů mi pak ještě "zablikalo" hejno čejek chocholatých, čímž bylo parádní birderské odpoledne v Tovačově završeno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama